EN
Gra w zmianę. Karcianka o organizacjach społecznych
Fundacja Pole Dialogu

Co to za gra?

„Gra w zmianę” pokazuje w lekki i angażujący sposób, co robią i co zmieniają w świecie organizacje społeczne. Rozbudza ciekawość, wciąga do rozmowy. Możesz wykorzystać ją na wiele różnych sposobów jako wszechstronne narzędzie warsztatowe, pomoc przy prowadzeniu zajęć, czy po prostu spędzić przy niej w wolną chwilę w gronie znajomych.

Pobierz „Grę w zmianę”

Kto zrobił grę?

„Grę w zmianę” opracowałyśmy w zespole Pogotowia Facylitacyjnego (Agata Urbanik, Marianna Wybieralska) dla Fundacji Pole Dialogu, która szukała sposobu na praktyczny i atrakcyjny sposób zapoznania uczniów i uczennic warszawskich szkół ponadpodstawowych z różnorodnością tego, co robią i co zmieniają organizacje społeczne. Gra powstała w ramach projektu „Pozarządownik szkolny”, prowadzonego przez Pole Dialogu i Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz sfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Jak przebiegało tworzenie gry?

Opracowałyśmy pierwsze pomysły, które następnie skonsultowałyśmy i przetestowałyśmy na szkicowych prototypach podczas trzech rozgrywek z uczennicami i uczniami warszawskich szkół średnich i wyższych. Za każdym razem wprowadzałyśmy poprawki, bazując na uwagach zgłaszanych przez graczki i graczy.

Jak zagrać w Zmianę?

Gra została wydana na licencji Creative Commons BY-SA, więc można ją udostępniać i przekazywać dalej bez ograniczeń. Grę w wersji  „Wydrukuj i graj”, podstawową instrukcję gry i wskazówki wydruku znajdziesz w tym pliku.

Rozgrywka „Gry w zmianę” miała się odbywać podczas szkolnych lekcji. Jej zasady miały być na tyle proste, by możliwe było ich przedstawienie i rozegranie gry w 45 minut.

Sposobów na rozegranie „Gry w zmianę” jest jednak bardzo wiele – to narzędzie warsztatowe, pomagające pobudzić dyskusję, porozmawiać o ważnych sprawach, przy okazji dobrze spędzając czas. To, jak zostanie wykorzystane ogranicza tylko wyobraźnia. Swoje zasady wymyśliły np. nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 im. Kazimierza Kirejczyka, gdzie też odbyły się rozgrywki.

Daj znać!

  • Masz swój sposób na rozgrywkę?
  • Chcesz podzielić się wrażeniami z rozgrywki?
  • A może szukasz kogoś, kto może zaprojektować grę dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapraszam do kontaktu: kontakt @ facylitacje.pl

Pobierz „Grę w zmianę”

Fot. Pogotowie Facylitacyjne
Zdjęcie górne dzięki uprzejmości Fundacji Pole Dialogu

Zastanawiasz się, co możemy razem zrobić?

Napisz:
kontakt@facylitacje.pl